Telefón: 0850 555 000
E-mail: info@netfinancie.sk
Hlavná stránka Ako sa poistiť online Porovnať PZP online Blog o PZP O spoločnosti

8 praktických tipov pre dovolenku vlastným autom

29.7.2021

Ak máte radi voľnosť a dobrodružstvo, potom je dovolenka vlastným autom ideálnou voľbou pre vás. Pri takomto cestovaní na letnú dovolenku je však dobré dodržať isté zásady, aby ste sa vyhli neželaným nepríjemnostiam. V tomto článku nájdete 8 praktických rád, ako sa na cestovanie do zahraničia s vlastným vozidlom pripraviť čo najlepšie.

1.      Dôkladne skontrolujte vaše auto

V dostatočnom časovom predstihu pred odchodom skontrolujte vaše vozidlo buď sami, alebo využite služby autoservisu. Nepodceňujte ani tie najmenšie nedostatky či poškodenia a radšej ich dajte opraviť.

2.      Skontrolujte vaše PZP

Na škodu nebude keď si preveríte časovú aj územnú platnosť vášho zákonného poistenia. Tiež skontrolujte rozsah asistenčných služieb v rámci vášho PZP, pretože tie sa vám budú hodiť ak spôsobíte nehodu a tiež aj vtedy, keď dostanete defekt alebo sa vaše auto pokazí. Viac o asistenčných službách si môžete prečítať v tomto článku.

Tiež sa oplatí zvážiť aj rôzne pripoistenia, ktoré si môžete uzatvoriť k vášmu povinnému zmluvnému poistenie. Pripoistiť si môžete napríklad čelné sklo, alebo rozšírenú asistenciu, ktorá vám môže poskytnúť pomoc v oveľa väčšom rozsahu.

3.      Zvážte havarijné poistenie

Ak chcete mať tú najlepšiu istotu, že vaše auto je chránené, uzatvorte si aj havarijné poistenie. Pri  staršom aute strednej triedy sa však havarijná poistka už nemusí oplatiť. Ani v takom prípade však nie je nič stratené, pretože stále môžete staviť na pripoistenia v rámci zákonného poistenia, tak, ako sme písali vyššie. Ponuka doplnkových poistení je naozaj široká a vhodne navolená kombinácia môže v niektorých prípadoch nahradiť havarijné poistenie.

4.      Trasu si dobre naplánujte

Dnes už našťastie nemusíte študovať tlačené mapy a dopodrobna plánovať celú trasu. Môžete sa spoľahnúť na navigáciu alebo mobilné mapové aplikácie. Vždy je však na mieste overiť si, či sa na vami zvolených cestných úsekoch nevyskytujú obchádzky, opravy alebo iné obmedzenia. Preto si nezabudnite overiť, že používate najnovšiu verziu systému v navigácii a tiež v mobilnej aplikácii. A samozrejme určite neublíži, ak si do auta pribalíte pre istotu aj papierovú mapu. V neposlednom rade si nezabudnite preveriť ceny za diaľničné známky v jednotlivých krajinách.

Banner PZP

5.      Zistite si pravidlá vstupu do cieľovej krajiny a tiež do štátov, cez ktoré budete prechádzať

Vzhľadom na súčasnú situáciu je veľmi dôležité si pred odchodom overiť rizikovosť jednotlivých štátov podľa cestovateľského semaforu. Takto ľahko zistíte, aké opatrenia pre vstup zaviedli konkrétne štáty.  Ktorá krajina umožňuje prejazd bez akýchkoľvek povinností a ktorá vyžaduje negatívny test, či očkovací preukaz? Rovnako si nezabudnite preveriť aj pravidlá pri návrate na Slovensko, či nie je potrebné dodržať nariadenú karanténu, absolvovať test a pod.

Title odkazu: aktuálne obmedzenia na hraniciach

Odkaz nastaviť tak, aby sa otváral v novom okne

6.      Oboznámte sa s dopravnými predpismi a nariadeniami v zahraničí

Dopravné predpisy a položky v povinnej výbave sú v jednotlivých štátoch podobné, určite však nie rovnaké. Každá krajina má svoje špecifiká, ktoré by ste mali poznať, ak tam plánujete cestovať. Pred odchodom si preto zistite nasledovné:

-čo patrí do povinnej výbavy,

-maximálne povolené rýchlosti,

-dopravné predpisy stanovené výšky pokút za ich porušenie.

7.      Na cestu si zbaľte vlastné jedlo

Príprava vlastného jedla na cestu má hneď niekoľko výhod. Jedlo v motorestoch alebo na pumpách býva často predražené a nie veľmi kvalitné. Keď sa nebudete stravovať v týchto zaradeniach, ušetríte a zároveň sa vyhnete riziku otravy z jedla. Na cestu sa odporúča zbaliť najmä také jedlo, ktoré sa netopí, netrúsi a nekazí pri vyšších teplotách. Vlastné jedno je výhoda aj keď sa chystáte autom na dovolenku s deťmi.

8.      Doklady a dôležité kontakty majte vždy po ruke

Vaše osobné doklady, doklad o PZP a číslo na asistenčnú službu majte vždy na dosah ruky. Tiež si poznačte čísla na veľvyslanectvá jednotlivých štátov a záchrannú zdravotnú službu. Rovnako nezabudnite váš nabiť váš mobilný telefón, skontrolujte príjem signálu a či fungujú mobilné dáta.

<<< Späť na Aktuality

Užitočné informácie
  • Ako si zmeníte PZP
  • Príklady cien PZP
  • Bonusy a výhody v PZP
  • Rady a tipy
  • Postup pri dopravnej nehode
  • Aktuality z poistenia
  • Legislatíva a PZP
  • Pokuty pri poistení auta
  • Povinné kontroly áut
  • Evidencia MV
  • Slovník pojmov
  • Bezpečnosť portálu

kontakt 2006 - 2023 ©