Hlavná stránka Ako sa poistiť online Porovnať PZP online Blog o PZP O spoločnosti

Aké doklady musíte mať so sebou vo vozidle?

25.2.2021

Nestačí len nasadnúť do auta, naštartovať a vyraziť na cestu. Každý vodič musí mať pri sebe v aute niekoľko dokladov, ktoré mu budú policajti kontrolovať pri cestnej kontrole. Spísali sme pre vás zoznam všetkých dokumentov, ktoré treba mať pri šoférovaní uložené vo vozidle.

Vodič musí mať za každých okolností v aute k dispozícii tieto doklady:

  • vodičský preukaz,
  • doklad totožnosti (občiansky preukaz, pas),
  • potvrdenie o technickej a emisnej kontrole,
  • doklad o platnom povinnom zmluvnom poistení,
  • malý technický preukaz,
  • potvrdenie o zdravotnej a psychickej spôsobilosti,
  • povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácii.

Vodičský preukaz

Úplne prvý doklad, ktorý vám policajti budú kontrolovať je vodičské oprávnenie. V prípade, že si ho zabudnete doma, môžete dostať pokutu. Preto je najlepšie nosiť vodičák so sebou v peňaženke alebo v puzdre na doklady.

Väčším problémom je, ak motorové vozidlo riadi osoba, ktorá vodičské oprávnenie nemá vôbec. V takom prípade sa dopúšťa priestupku, že ktorý môže dostať vysokú pokutu a zákaz šoférovať vozidlo až na niekoľko rokov. Rovnaký postih môže dostať vodič, ktorý šoferák síce má, ale sedí za volantom vozidla inej kategórie, než na akú má oprávnenie.

Doklad totožnosti

Samozrejmosťou pre každého občana by mal byť doklad totožnosti, ktorý bude mať vždy pri sebe. Pri cestnej kontrole musíte preukázať svoju totožnosť a tak môžete predložiť buď občiansky preukaz, pas alebo iný doklad.

Potvrdenie o platnej technickej a emisnej kontrole

Každé vozidlo musí absolvovať technickú a emisnú kontrolu. Tieto kontroly sa vykonávajú pravidelne a o ich absolvovaní dostanete potvrdenie, ktoré taktiež musíte mať pri sebe vo vozidle. Zanedbanie týchto kontrol vás nevyjde práve najlacnejšie. Za neplatnú STK a EK sa udeľuje sankcia vo výške 165 eur. Navyše, ak tieto kontroly nebudete mať platné, zároveň vám budú chýbať potrebné potvrdenia o ich absolvovaní. Za to vám hrozí pokuta do výšky 66 eur.

Doklad o PZP

Pri cestnej kontrole bude policajtov zaujímať aj to, či je vaše vozidlo poistené. Ako doklad o platnom povinnom zmluvnom poistení slúži zelená karta, ktorú dostanete pri uzatvorení zákonného poistenia. Musíte ju mať pri sebe nielen pre prípad cestnej kontroly, ale aj pre prípad nehody. Ak spôsobíte dopravnú nehodu, údaje z tohto dokumentu budete vypĺňať do Správy o nehode. Zelená karta je zároveň platná aj v zahraničí, a to v každej krajine, ktorá patrí do Systému zelenej karty. Za šoférovanie bez platného PZP môžete dostať pokutu až do výšky 3 320 eur. Keď ešte spôsobíte škodu inému vodičovu, na žiadnu poisťovňu sa spoliehať nemôžete. Vzniknutú škodu budete musieť uhradiť z vlastných úspor.

Malý technický preukaz

Ďalším dokladom, ktorý pri sebe v aute musíte mať, je osvedčenie o evidencii, inak známe aj ako technický preukaz. Vydáva sa v dvoch častiach. Prvá časť, zvaná aj malý technický preukaz, je zalaminátovaná kartička, ktorú musíte mať v aute vždy pri sebe. Druhá časť je farebný dokument vo formáte A4, známa aj ako veľký technický preukaz, ktorý by ste pri sebe v aute vôbec nemali mať. Vlastník je povinný veľký technicky preukaz mať riadne uschovaný na bezpečnom miestne, najlepšie u seba doma. Ak tento dokument budete mať v aute pri sebe, môžete byť pokutovaný.

Potvrdenie o zdravotnej a psychickej spôsobilosti

Povinnosť mať pri sebe potvrdenie o zdravotnej a psychickej spôsobilosti musia pri sebe mať iba niektoré kategórie vodičov. Psychická a zdravotná spôsobilosť na šoférovanie sa overuje u šoférov nad 65 rokov a tiež u vodičov nákladnej dopravy. Tento doklad vystavuje obvodný lekár po náležitej prehliadke, ktorá by sa mala opakovať každé dva roky.

Povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácii

Za zvláštne užívanie pozemných komunikácii sa považujú napríklad uzávierky, rozkopávky, obchádzky alebo aj bezbariérové úpravy vjazdu na pozemky či do objektov. Aj na toto treba mať samostatné potvrdenie, ktoré vydáva príslušný mestský úrad za poplatok po splnení všetkých potrebných náležitostí. 

Ak z akéhokoľvek dôvodu nebudete mať jeden z týchto dokladov pri sebe, môžete rátať s pokutou. Preto je dôležité pred každou cestou skontrolovať, či máte pri sebe všetky potrebné doklady. Tiež si pravidelne kontrolujte ich platnosť, pretože sankcii sa nevyhnete ani v prípade, že predložíte dokumenty, ktorým už vypršala platnosť. Preto pravidelne kontrolujte platnosť STK a EK a tiež aj vášho povinného zmluvného poistenia. Ako šofér by ste si mali plniť zákonom stanovené povinnosti. Vyhnete sa tak zbytočným výdavkom. 

Najlacnejšie PZP si nájdete za pár minút

Ako sme už spomínali, používanie motorového vozidla bez platného zákonného poistenia nie je zadarmo. Okrem pokuty budete prípadnú škodu, ktorú spôsobíte, musieť riešiť vy sami, teda nebude preplatená zo žiadneho poistenia. Riskovať sa preto neoplatí, ale poisťovať online áno. Vyskúšajte našu online kalkulačku pre porovnanie cien PZP a najlacnejšie povinné zmluvné poistenie si uzatvoríte do niekoľkých minút. Lacné zákonné poistenie si takto môžete uzatvoriť pre akýkoľvek typ vozidla a zaručene ušetríte.

<<< Späť na Aktuality

Užitočné informácie
  • Ako si zmeníte PZP
  • Príklady cien PZP
  • Bonusy a výhody v PZP
  • Rady a tipy
  • Postup pri dopravnej nehode
  • Aktuality z poistenia
  • Legislatíva a PZP
  • Pokuty pri poistení auta
  • Povinné kontroly áut
  • Evidencia MV
  • Slovník pojmov
  • Bezpečnosť portálu

kontakt 2006 - 2021 ©