Užitočné informácie
26.11.2021
V lete nás pri ceste autom zachráni správne vetranie a klimatizácia, počas zimy sa zasa spoliehame na kúrenie. Vedeli ste o tom, že aj vykurovanie vozidla má svoje pravidlá? Spísali sme pre vás zoznam zásad, vďaka ktorým sa naučíte vo vašom aute kúriť efektívne.
Omyl, ktorého sa vodiči na celom svete dopúšťajú je ten, že ihneď po tom, ako nasadnú do auta, pustia kúrenie naplno a domnievajú sa, že tým sa rýchlo vykúri kabína auta. Je to však práve naopak. Podľa odborníkov je lepšie najskôr naštartovať, rozjazdiť sa a kúrenie zapnúť až potom. Zapnutý motor vytvorí teplo, ktorý sa k vodičovi a ostatným osobám dostane skôr, než teplo z kúrenia. Tiež je dobré využiť tlačidlo „AUTO“ ktoré teplotu aj intenzitu fúkania automaticky reguluje a prispôsobuje.
Vyhrievanie sedadiel prestavuje príjemnú a obľúbenú súčasť vybavenia prevažne novších a luxusnejších vozidiel. Hoci je táto funkcia veľmi obľúbená, treba ju používať opatrne. Vyhrievanie sedadiel, ktoré je nastavené na príliš vysokú teplotu sa môže negatívne podpísať na vašom zdraví. To najmä tak, že po vystúpení z auta do chladnejšieho počasia môžete utrpieť teplotný šok, alebo prievan.
V prípade, že sa chystáte na dlhšiu jazdu, po nasadnutí do auta sa vyzlečte z kabátu či bundy. Zo začiatku, kým je v aute chladno, to bude nepríjemné, no po pár minútach sa zohrejete. Je to vždy lepšie riešenie, než ostať sedieť v aute v zimnej bunde alebo v kabáte. Nielen, že to nie je vhodné na šoférovanie, ale zároveň vám bude príliš teplo a môžete sa spotiť. V neposlednom rade vyzliekanie počas jazdy by bolo nebezpečné ako pre vás, tak aj pre ostatných účastníkov premávky.
Mnohí vodiči o tom nevedia, ale klimatizácia môže aj v zime veľmi dobre poslúžiť. Pomôže vám hlavne pri rosení skiel. Zapnutá klíma na vyššiu teplotu vysušuje vzduch, následkom čoho sa okná na vašom aute budú menej rosiť. Ďalšou výhodou zapínania klimatizácie je to, že sa vďaka nej rýchlejšie zahreje motor.
Teplota v aute by nikdy nemala byť výrazne vyššia alebo nižšia, než je teplota vonku. Ak v lete nastavíte klimatizáciu na príliš nízku teplotu, môžete po vystúpení z auta utrpieť teplotný šok. Ak to zasa v zime preženiete s kúrením, po vystúpení z auta vás môže „ofúknuť“ a môžete prechladnúť. Optimálna teplota na šoférovanie je od 18 do 22 stupňov Celzia. Kúrenie preto nastavujte primerane a snažte sa to nepreháňať.
Pred príchodom chladnejších dní nezabudnite skontrolovať, či kúrenie vo vašom aute funguje tak, ako má. Tiež dbajte na pravidelné čistenie a dezinfekciu klimatizácie a výmenu kabínového filtra. Na škodu vám nebude ani správna výbava do chladnejších dní. Skontrolujte, či máte v aute špeciálnu handričku alebo špongiu na zarosené okná a doplnenú zimnú nemrznúcu zmes.
V zime sa často stáva, že sa vplyvom chladného počasia vybije autobatéria, či zamrzne palivo. V takejto situácii sa môžete spoľahnúť sa vaše povinné zmluvné poistenie. Súčasťou PZP sú asistenčné služby, ktoré vám môžu pomôcť aj v prípade takýchto nepríjemností. Na škodu nebude, ak sa informujete vo vašej poisťovni ohľadom rozsahu asistenčných služieb v rámci vášho poistenia auta. V prípade, že si plánujete uzatvoriť PZP, využite našu online porovnávaciu kalkulačku. Po zadaní údajov vám kalkulačka zobrazí nielen ceny poistenia, ale aj všetky potrebné informácie o daných ponukách, ako sú poistné limity, informácie o pripoisteniach a pod.. Načo strácať čas, keď sa môžete poistiť priamo z domu a ešte aj ušetriť. Vyskúšajte to aj vy!