Telefón: 0850 555 000
E-mail: info@netfinancie.sk
Hlavná stránka Ako sa poistiť online Porovnať PZP online Blog o PZP O spoločnosti

Autonehoda v zahraničí: Na čo si dať pozor?

18.8.2021

Či už sa od zahraničia vlastným autom vyberiete dovolenkovať alebo na služobnú cestu, dopravná nehoda sa vám môže stať aj tam. Aj v takomto prípade platí, že je dôležité zachovať chladnú hlavu a vedieť, ako správne postupovať. 

Presný postup pri dopravnej nehode sme popísali na tejto stránke. Ten je stále rovnaký bez ohľadu na to, či sa autonehoda stala na území Slovenska alebo v inom štáte. Ak sa však k autonehode prišlo v zahraničí, môžu nastať komplikácie spojené s komunikáciou v cudzom jazyku a vypĺňaní formulárov ktorým nerozumiete. Poradíme vám, na čo si dať pozor.

Správne vyplnenie správy o nehode

Tlačivo Správa o nehode by mal pri sebe vo vozidle každý vodič. Ide o medzinárodný dokument, ktorý poisťovňa vydáva ku každému uzatvorenému PZP. Po nehode je dôležité spolu s druhým účastníkom toto tlačivo vypísať pravdivo a čo najpodrobnejšie, pretože na základe toho bude poisťovňa posudzovať poistnú udalosť a rozhodovať o vyplatení poistného plnenia zo zákonného poistenia.

Nezabudnite na to, že je veľmi dôležité aby Správa o nehode bola aj riadne podpísaná oboma zúčastnenými vodičmi.

Ak niečomu nerozumiete, tak to nepodpisujte

Jedným z najväčších úskalí nehody v zahraničí je komunikácia v cudzom jazyku či už s druhým vodičom, políciou alebo úradmi. Preto pri podpisovaní akýchkoľvek cudzojazyčných dokumentov dodržte nasledovné zásady:

  • Nepodpisujte Správu o nehode ak časť, ktorú máte vyplniť vy, vypísal druhý účastník a uvedeným údajom nerozumiete.
  • Tlačivá, ktoré ste si neprečítali alebo im vôbec nerozumiete taktiež nepodpisujte.
  • Ak v protokole od polície čomukoľvek nerozumiete, môžete tam v slovenskom jazyku uviesť váš opis nehody, prípadne poznámku, že danému obsahu, ktorý podpisujte, nerozumiete.

Požiadajte o pomoc

Ak bezprostredne po nehode, alebo kedykoľvek potom nebudete vedieť, čo máte robiť, zavolajte na asistenčnú službu poisťovne, v ktorej máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Jej operátori vám budú vedieť povedať, ako ďalej postupovať. Okrem toho vám môžu zabezpečiť aj tlmočníka a v prípade poruchy vozidla aj vybaviť náhradné auto či ubytovanie.

So žiadosťou o pomoc pri komunikácii v cudzom jazyku sa môžete obrátiť aj na zastupiteľstvo Slovenskej republiky, ktoré sa nachádza v danej krajine. Ak sa v štáte, v ktorom ste slovenské zastupiteľstvo nie je, môžete sa obrátiť na zastupiteľstvo akéhokoľvek ďalšieho členského štátu EÚ.

Vyhotovte si dostatočné dôkazy z miesta nehody

Miesto autonehody by ste mali dostatočne zdokumentovať. Pri vyhotovovaní fotografií dbajte na to, aby boli dostatočne ostré a čo najlepšie zachytávali postavenie vozidiel. Tiež je dobré odfotiť aj ostatné veci, ktoré sa pri dopravnej nehode poškodili.

Poznačte si dôležité údaje a kontakty

Od druhého účastníka dopravnej nehody si vypýtajte jeho kontaktné údaje, ktoré si uchovajte. Tiež si zaznačte názov policajného útvaru, ktorý bol privolaný k nehode, tiež jeho kontaktné informácie ako je telefónne číslo, emailová adresa a prípadné iné údaje. Tie sa vám budú hodiť v prípade, že polícia nevydá kópiu správy, ktorú s vami spísala. V takom prípade môžete tieto kontaktné údaje odovzdať poisťovni, ktorá bude riešiť poistnú udalosť z PZP. Uľahčí jej to komunikáciu ohľadom potrebnej policajnej správy.

Dodržte termíny

Lehota na nahlásenie poistnej udalosti, ktorá sa stala na území Slovenska je 15 dní. Ak k autonehode došlo v zahraničí, lehota je stanovená na 30 dní. Snažte sa túto lehotu dodržať, pričom najlepšie je oznámiť poistnú udalosť hneď, ako budete mať možnosť. Nahlásenie môžete realizovať nielen osobne, ale aj prostredníctvom elektronického formulára či inými možnosťami, ktoré vaša poisťovňa poskytuje.

Skontrolujte vaše povinné zmluvné poistenie

Pri nehode, ktorá sa stane na Slovensku alebo v zahraničí vás podrží vaše PZP. Pred odchodom do zahraničia preto vašu zákonnú poistku nezabudnite skontrolovať, predovšetkým jej časovú a tiež územnú platnosť. Povinné zmluvné poistenie je platné na územní všetkých krajín, ktoré patria do Systému zelenej karty. Ak sa chystáte vycestovať do štátu, ktorý v tomto zozname nie je, uzatvorte si hraničné poistenie.

Tiež nebude na škodu, keď si preveríte rozsah asistenčných služieb v rámci vášho poistenia auta, aby ste presne vedeli, ako vám môžu pomôcť v prípade nepríjemností. V neposlednom rade môžete prehodnotiť aké pripoistenia zahŕňa vaše PZP. Ak plánujete do zahraničia cestovať častejšie, môžete zvážiť pripoistenie rozšírenej asistencie a zbytočné nebude ani pripoistenia živlu či čelného skla.

<<< Späť na Aktuality

Užitočné informácie
  • Ako si zmeníte PZP
  • Príklady cien PZP
  • Bonusy a výhody v PZP
  • Rady a tipy
  • Postup pri dopravnej nehode
  • Aktuality z poistenia
  • Legislatíva a PZP
  • Pokuty pri poistení auta
  • Povinné kontroly áut
  • Evidencia MV
  • Slovník pojmov
  • Bezpečnosť portálu

kontakt 2006 - 2025 ©