Telefón: 0850 555 000
E-mail: info@netfinancie.sk
Hlavná stránka Ako sa poistiť online Porovnať PZP online Blog o PZP O spoločnosti

Celoročné pneumatiky: áno alebo nie?

11.11.2020

Hlavnou výhodou celoročných pneumatík je to, že vodič nemusí riešiť kúpu a prezúvanie sezónnych plášťov. Nielen, že takéto riešenie je lacnejšie, je aj pohodlnejšie. Lenže ako to už býva, nie všetko, čo sa na prvý pohľad javí ako jednoduchšie, je aj lepšie. To isté platí aj pri celoročných pneumatikách. Ich voľbu by mal každý vodič veľmi dobre zvážiť.

Nie je kompromis ako kompromis

Gumy, ktoré sú určené na celý rok sú kompromisom medzi letnými a zimnými plášťami. Z fyzikálneho hľadiska však nepredstavujú najšťastnejšie riešenie. Sezónne pneumatiky sú upravené tak, aby čo najlepšie zvládali podmienky, na ktoré sú určené. Celoročné gumy majú jeden dezén určený na celý rok, bez ohľadu na to, aký je stav vozovky či vonkajšia teplota.

Jednotlivé zmesi, ktoré sa používajú na výrobu zimných a letných pneumatík sú špeciálne navrhnuté pre to ročné obdobie, v ktorom sa majú používať. Letné plášte musia zvládnuť jazdu po rozpálenom asfalte a teploty vyššie ako 40 ˚C. Zimné pneumatiky sú určené na jazdu v teplote do -20 ˚C a po zľadovatenom povrchu, teda po zasneženej vozovke alebo námraze. Pri rozhodovaní nad celoročnými pneumatikami je preto dôležité zvážiť, po akom teréne jazdíte. Je pravda, že za posledné roky zimy už na našom území nie sú také silné, ako bývali. Najmä na západe a v južných oblastiach Slovenska poznáme skôr mokrú a zmrznutú vozovku, pričom súvislá vrstva snehu sa v takýchto oblastiach veľmi nevyskytuje. 

Tiež treba brať do úvahy to, ako často jazdíte a akým štýlom. Vodiči, ktorí pravidelne absolvujú dlhé a náročnejšie trasy, pričom jazdia dynamickejšie, by mali zvoliť sezónne pneumatiky. Ak však žijete v oblasti, kde tuhé zimy nehrozia a jazdíte väčšinou v meste, celoročné gumy môžete zvážiť. Treba však myslieť na ďalšiu dôležitú vec, a tou sú financie. 

Dá sa s celoročnými pneumatikami ušetriť?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mnohí vodiči rozhodnú pre celoročné pneumatiky je ten, že môžu ušetriť. Stačí predsa kúpiť jeden pár pneumatík, na ktorom môžete jazdiť počas celého roka. Nemusí to však vždy byť pravda. Zákon hovorí o tom, že v zimnom období musia vodiči jazdiť na pneumatikách, ktoré majú hĺbku drážok minimálne 3mm. Pri celoročných pneumatikách sa ľahko môže stať, že v novembri už budú ojazdené a bude treba ich vymeniť.

Plášte na celý rok teda nie sú zárukou, že ušetríte a odpadne vám starosť s prezúvaním. Všetko záleží od toho, ako často jazdíte, akým štýlom a v akej oblasti. Vo všeobecnosti sa však stále odporúčajú sezónne pneumatiky, s ktorými budete mať istotu, že vaše auto je vybavené spoľahlivými gumami. Správne zvolené pneumatiky nielen zvyšujú vašu bezpečnosť, ale aj komfort pri šoférovaní.

Ako to vidia poisťovne?

Ďalším aspektom, ktorý by ste pri výbere druhu pneumatík mali zvážiť, je vaše povinné zmluvné poistenie. V prípade nehody môže vaša poisťovňa skúmať aj to, na akých pneumatikách jazdíte. Niektorí poisťovatelia vyžadujú, aby vodiči jazdili na zimných a letných pneumatikách, zatiaľ čo iné poisťovne akceptujú aj celoročné pneumatiky. Ak však spôsobíte nehodu, budú sa skúmať ich opotrebenie a stav. Všetko záleží na tom, aké poistné podmienky si nastaví konkrétna poisťovňa. Ich preštudovanie je preto vždy na mieste.

Vodiči, ktorí majú PZP uzatvorené v poisťovni, ktorá nevyžaduje používanie sezónnych pneumatík a zároveň jazdia prevažne v mestách pokojnejším štýlom, môžu celoročné pneumatiky zvážiť. Vo všeobecnosti je však ich hlavnou výhodou to, že ich nemusíte prezúvať. To je podľa mnohých odborníkov málo a pre všetkých motoristov odporúčajú skôr výmenu zimných a letných pneumatík. Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek variant, myslite na to, že vaša bezpečnosť je dôležitejšia než pohodlie, aj ak vás možno bude stáť o pár eur viac.

<<< Späť na Aktuality

Užitočné informácie
  • Ako si zmeníte PZP
  • Príklady cien PZP
  • Bonusy a výhody v PZP
  • Rady a tipy
  • Postup pri dopravnej nehode
  • Aktuality z poistenia
  • Legislatíva a PZP
  • Pokuty pri poistení auta
  • Povinné kontroly áut
  • Evidencia MV
  • Slovník pojmov
  • Bezpečnosť portálu

kontakt 2006 - 2025 ©