Užitočné informácie
4.3.2021
Aj malé výtlky môžu na vašom aute spôsobiť veľké škody. Oprava takýchto poškodení nemusí byť najlacnejšia, preto určite každého vodiča poteší, keď ich nebude musieť hradiť z vlastného vrecka. Stačí si zvoliť správne pripoistenie v rámci zákonného poistenia.
Najčastejšie sa pri nabehnutí na výtlk poškodia pneumatiky, nie je však nič výnimočné, keď sa poškodí aj ložisko, náprava, kolesá alebo geometria. Dlhodobé jazdenie po cestách v zlom stave si odnesú aj tlmiče. To všetko sú škody za nemalé peniaze. Po takýchto nečakaných výdavkoch netúži žiadny vodič a preto sa oplatí vedieť, že týmto výdavkom sa dá vďaka vášmu povinnému zmluvnému poisteniu ľahko vyhnúť.
Áno aj nie. Tak ako všetko, aj toto má svoje pravidlá. Správca cestnej komunikácie je za stav cesty zodpovedný a tým pádom by poškodený vodič mal od neho žiadať náhradu škody. Podľa zákona o pozemných komunikáciách užívateľom cesty nárok na náhradu škody nevzniká v prípade, že ku škode prišlo v dôsledku stavebného stavu cesty. Stavebný stav cesty označuje pozemnú komunikáciu s takým množstvom výtlkov, ktoré sa nedajú opraviť bežnou údržbou. Ak sa vaše auto poškodí pri nabehnutí na jamu pri jazde po ceste, ktorá je samý výtlk, nárok na náhradu takto vzniknutých poškodení nemáte.
Existujú aj cesty v dobrom stave, kde sa občas objavia výtlky. Vtedy je správca cesty povinný tento výtlk viditeľne označiť a v tom prípade mu nevzniká povinnosť nahradiť škodu, ktorá na vozidle vznikla pri prejazde cez označené miesto. Vodičovi vzniká nárok na náhradu škody iba v prípade, že natrafil na výtlk, ktorý bol na ceste nepredvídateľný, neoznačený a ojedinelý. V takom prípade je tiež potrebné aj privolať políciu, ktorá s vami spíše záznam.
Dobrá rada: Ak sa ocitnete v situácii, keď sa výtlku na ceste vyhnúť nemôžete, nebrzdite, ale pridajte plyn. Predná náprava sa tým odľahčí a nebude príliš tlačiť na pneumatiku, ktorá následne neklesne do jamy tak hlboko.
Zákony a nariadenia tak hovoria v neprospech vodičov. Tí však nie sú úplne bezradní, pretože ich záchranou v takejto situácii môže byť ich poistenie auta. V rámci povinného zmluvného poistenia si môžete uzatvoriť rôzne pripoistenia a jedným z nich je aj pripoistenie výtlku. Na základe tohto doplnkového poistenia budete mať nárok na náhradu škody v prípade, že sa vaše auto poškodí pri nabehnutí na výtlk.
Pripoistenie výtlku v rámci PZP poskytujú viaceré poisťovne, pričom každá má individuálne nastavené podmienky a krytie. Vo väčšine poisťovní sa poistná ochrana z tohto doplnkového poistenia vzťahuje na poškodenia na diskoch a pneumatikách, v niektorých môžu klienti rátať so širším krytím, kedy im bude hradené aj poškodenie geometrie. Okrem rozsahu pripoistenia je dobré sa oboznámiť aj s tým, či poisťovateľ požaduje pri takejto škode aj privolanie polície alebo nie. Aj toto má každá poisťovňa nastavené inak.
Snažte sa dodržať nasledovný postup:
Operátor vám poradí, ako ďalej postupovať a tiež vám bude vedieť povedať, či je potrebné zavolať políciu. Poskytne vám aj informáciu o tom, či máte nárok na opravu vozidla, alebo jeho odtiahnutie do servisu.
Je potrebné zdokumentovať hlavne samotnú škodu a výtlk. Taktiež by ste mali vyhotoviť dokumentáciu cesty, miesta nehody a blízkeho okolia. Nezabudnite spísať záznam o škodovej udalosti a v prípade, že nehodu videli svedkovia, ktorí môžu dosvedčiť priebeh nehody, poznačte si ich kontaktné údaje.
Ak vám asistenčná služba poisťovne potvrdí, že je potrebné privolať políciu, kontaktujte mužov zákona.
Dajte si pozor na to, že kontaktovanie asistenčnej služby bezprostredne po nehode sa nepovažuje za nahlásenie poistnej udalosti. Vzniknutú škodu môžete poisťovni nahlásiť písomne, telefonicky alebo e-mailom podľa toho, aké možnosti váš poisťovateľ poskytuje. Taktiež je potrebné doložiť vyhotovený fotografický alebo kamerový záznam z miesta nehody a ostatné dokumenty.