Užitočné informácie
29.6.2021
V posledných rokoch nás letné mesiace vedia s vysokými teplotami poriadne potrápiť. Hoci je auto stroj, na horúce dni by tiež malo byť pripravené. V tomto článku vám poradíme, na čo všetko by ste pri letnej údržbe vášho auta mali myslieť.
Alfou a omegou prípravy vášho vozidla na leto je prezutie pneumatík. Na zimných plášťoch by ste počas leta jazdiť nemali, pretože tie sú špeciálne navrhnuté tak, aby odpudzovali vodu. V porovnaní s letnými gumami majú hlbší dezén a inú styčnú plochu s vozovkou. Inými slovami, zimné pneumatiky nie sú určené na to, aby ste s nimi jazdili po rozpálenom asfalte. Jazdou na nevhodných typoch gúm sa znižuje ovládateľnosť vozidla, čím vystavujete do nebezpečenstva nielen seba, ale aj posádku vášho auta a ostatných vodičov. Prezutie gúm pritom zvládnete aj doma, alebo vám túto službu spravia v autoservise.
O tom, prečo je vhodné používať klimatizáciu počas celého roka sme písali v tomto článku. Ak však patríte medzi vodičov, ktorý klímu zapínajú iba v lete, jej spustenie po niekoľkých mesiacoch pre vás nemusí byť príjemné, pretože následkom nedostatočnej starostlivosti sa v klimatizácii mohlo nahromadiť veľké množstvo nečistôt, ktoré spôsobia veľmi nepríjemný zápach. Preto sa pred prvým použitím odporúča klímu vyčistiť a skontrolovať, či funguje tak, ako má. Tiež nezabudnite doliať chladiacu kvapalinu. Ak by ste jej nemali dosť, výkonnosť klimatizácie by sa výrazne znížila.
Mnohí vodiči si potrpia na čistý interiér auta, no netreba však zabúdať ani na ostatné časti vozidla. Po zime je dôležité auto očistiť od nánosov soli a ďalších nečistôt. Ich usádzanie je nebezpečné ako pre karosériu, tak aj podvozok, pretože časom môžu veľmi negatívne ovplyvniť jeho stav a opotrebenie. Základom správneho umytia auta je teda umytie podvozku, či už ručne alebo v autoumyvárni. Následne prejdite na karosériu a nezabudnite tiež na ochranu laku, ktorá je kvôli UV lúčom v lete veľmi dôležitá.
Lak na vašom aute je niečo ako jeho pokožka. Tiež sú pre neho nebezpečné UV lúče, ktoré môžu spôsobiť jeho vyblednutie. Farebné pigmenty v laku sú zložené z minerálov primiešaných do farby. Tie vo farebnej zmesi plnia funkciu primárneho pigmentu a určujú finálne zafarbenie. UV lúče však svojim žiarením tieto pigmenty odkážu oslabiť, čo má za následok vyblednutie farby laku. Ak tomu chce predísť, nemali by ste zabudnúť vaše auto navoskovať. Aj to však má svoje pravidlá, pretože vosk na lak vášho auta by ste nemali nanášať v príliš nízkej, ale ani príliš vysokej teplote. Najideálnejšie riešenie je umyť vaše auto v ručnej auto umyvárni a tam využiť oplach s voskom.
Do výbavy auta patrí aj zákonné poistenie. Jeho hlavnou úlohou je kryť vašu zodpovednosť vtedy, keď spôsobíte škodu inému vodičovi. Pomôcť vám však môže aj v mnohých iných nepríjemných situáciách, napríklad keď sa vaše auto poškodí pri živelnej udalosti alebo zrazení divej zveri. To však zďaleka nie je všetko. Súčasťou PZP sú aj asistenčné služby, ktoré vám môžu byť veľmi nápomocné v prípade, keď sa na letnú dovolenku vyberiete autom. Vedia vám pomôcť nielen pri nehode, keď vám zabezpečia tlmočníka alebo budú asistovať pri komunikácii s políciou či úradmi. Tiež vám dokážu pomôcť pri defekte, alebo zabezpečiť náhradné vozidlo či dokonca aj ubytovanie. Viac o asistenčných službách si môžete prečítať v tomto článku.
Nebude na škodu, keď si pred odchodom na dovolenku skontrolujete aj územnú platnosť vášho PZP a oboznámite sa s rozsahom asistenčných služieb. Povinné zmluvné poistenie je platné vo všetkých štátoch, ktoré patria do Systému zelenej karty. Ak cestujete do krajiny, ktorá v tomto zozname nie je, uzatvorte si hraničné poistenie.
Ak bývate v blízkosti lesov alebo trávnatých porastov, môžete sa stretnúť aj s malými voľne žijúcimi hlodavcami. Tie môžu pre vaše auto byť nebezpečnejšie viac, než si myslíte. Ak sa dostanú do priestoru motora, môžu tam nanosiť trus a v hrošom prípade prehrýzť káble, následkom čoho môže prísť k skratu a následne nastane požiar. Preto sa odporúča do vášho auta namontovať napríklad plašičku alebo iné zariadenie na odplašenie hlodavcov. Ďalšou možnosťou je namontovanie špeciálneho krytu na spodok auta, ktorý hlodavcom zabráni v tom, aby sa dostali do vnútra karosérie.
V lete mnohí z nás jazdia viac, pretože počas horúcich dní jazdíme na dovolenky alebo výlety. Preto je dobré si pred letom dať skontrolovať stav bŕzd aj tlmičov. V neposlednom rade je dôležitá precízna kontrola všetkých kvapalín vo vozidle, teda brzdovej a chladiacej kvapaliny a tiež nemrznúcej zmesi. Ak máte v ostrekovačoch ešte stále dosť zimnej nemrznúcej zmesi, nemusíte ju vylievať. Dopoužívajte ju a potom dolejte letnú. Rovnako nič nepokazíte, keď si dáte skontrolovať aj stav palivového a vzduchového filtra.