Užitočné informácie
Prečo sa obávať, že neprejdete STK-čkou? Ak sa aspoň 10 minút pred návštevou stanice STK budete venovať svojmu autu, máte tak oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že technickou kontrolou prejdete v poriadku hneď na prvýkrát. Väčšina chýb sa dá ľahko spozorovať voľným okom a sluchom už pri jazde. Len si auto musíte všímať. Každá zmena totiž môže znamenať, že nemusíte prejsť STK. Na čo si dávajte pozor ešte pred odchodom do stanice STK:
Pri technickej kontrole opakovanej sa robí iba čiastočná kontrola, ktorá sa zameriava na kontrolu odstránených chýb, ktoré boli zistené pri poslednej STK, musí sa však vykonať do 30 dní odo dňa vykonania pôvodnej kontroly. Po tomto termíne sa musí vykonať nová STK v plnom rozsahu.
Môžem dostať pokutu, keď nemám platnú STK alebo EK?
Áno, pretože porušujete zákon a v prípade zistenia vám môže Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie udeliť ako prevádzkovateľovi vozidla pokutu vo výške 165,96 EUR.
Sú povinné administratívne kontroly pre nové vozidlá a musia sa označiť nálepkou?
Pre nové vozidlá nie, označenie nového vozidla kontrolnou nálepkou a vystavenie dokladov preukazujúcich platnosť technickej a emisnej kontroly je momentálne na dobrovoľnej báze. No pre individuálne dovezené autá je to povinné, rovnako aj pri poškodení čelného skla s kontrolnou nálepkou či strate dokladov o technickej alebo emisnej kontrole.
Môžem si dať urobiť STK aj mimo zákonom stanovených lehôt?
Áno, robia to často ľudia pred dlhšou cestou do zahraničia, na dovolenku, pri oprave bŕzd, osvetlenia atď.
Aké sú lehoty technických kontrol pre osobné autá?
Pre osobné automobily a malé nákladné vozidlá kategórie M1, N1 sú lehoty 4-2-2, od prvého prihlásenia do evidencie sa musí STK podrobiť do 4 rokov, potom rutinne každé 2 roky.
Koľko stojí taká STK?
Počítajte s cenami od 22 € a vyššie, závisí to od servisu, od typu vozidla a či máte alebo nemáte pohon na plyn.
Chcete vedieť dôležité informácie aj o emisnej kontrole vozidla alebo kontrole originality?